Super User

Super User

Saturday, 09 November 2019 23:52

Supreme Court of the Republic of Crimea


Office hours:
Monday-Thursday: 8. 00-16. 45
Friday: 8. 00-15. 30
Saturday, Sunday: day off
break: 12. 00-12. 30

Main building:
295006, Simferopol,
st. Pavlenko, 2
Tel : (3652) 27-49-40;
Fax: (3652) 27-49-40; 27-23-55; 27-26-68

Building No. 2
(judicial board of civil cases)
295013, Simferopol,
st. Sevastopol, 43
Tel : (3652) 540-913

Fax: (3652) 540-996


MANUAL

of the Supreme Court of the Republic of Crimea

Radionov Igor Ivanovich -

Chairman of the Supreme Court of the Republic of Crimea

Assistant Chairpersons:

Osipova Anastasia Alexandrovna

Shemley Inga Igorevna

Ternovik Larisa Yaroslavovna

55-38-99

27-26-68

(tel/fax)

55-38-52

Sklyarov Victor Nikolaevich -

Deputy Chairman of the Supreme Court of the Republic of Crimea (in criminal matters)

27-66-76

27-26-68 (fax)

Shklyar Tatyana Aleksandrovna -

Deputy Chairman of the Supreme Court of the Republic of Crimea (for administrative affairs)

27-31-98

Sirotyuk Valery Georgievich -

Deputy Chairman of the Supreme Court of the Republic of Crimea (in civil matters)

to the address: Simferopol, st. Sevastopol, 43

24-87-02 (tel/fax)

24-87-03

List of structural unit managers

Department of Public Service and Human Resources

Head of Department - Pyatnikovskaya Evgenia Yurievna

Deputy head of the department - Chenakal Olga Gennadievna

60-06-25

55-38-14

Accounting and Finance Department

Head of Department - Sergushina Evgenia Evgenievna

Deputy Head of Department - Kopyova Inna Vladimirovna

25-99-38

Office Department

Head of Department - Zaitseva Tamila Aleksandrovna

Deputy Head of Department - Pomozova Antonina Sergeevna

27-49-40 (tel/fax)

Criminal Justice Support Division

Head of Department - Tatevosyan Svetlana Olegovna

Deputy Head of Department - Kapitsyna Ekaterina Yuryevna

55-38-29

Administrative Court Support Division

Head of Department - Zarapina Victoria Gennadievna

Deputy Head of Department - Fadeeva Ekaterina Vladimirovna

27-61-17

55-38-07

55-38-19

Presidium Support Department

Deputy Head of Department - Berezin Anton Alekseevich

Support Specialists Presidium Activities

27-25-50

27-00-17

Logistics Department

Head of Department - Gordyk Sergey Prokofievich

Deputy Head of Department - Podenkov Dmitry Anatolyevich

55-38-00

Civil Litigation Support Department

Head of Department - Samoilova Ksenia Valerievna

Deputy Head of Department - Zalizinsky Vitaliy Viktorovich

to the address: Simferopol, st. Sevastopol, 43

Specialists of the Civil Litigation Support Department

24-87-37

54-09-13

54-09-96

(tel/fax)

Department of judicial statistics, codification and systematization of legislation

Head of Department - Maksimenko Svetlana Anatolyevna

to the address: Simferopol, st. Sevastopol, 43

Deputy Head of Department - Sinchenko Alexander Alexandrovich

24-87-38

27-26-68


COURTS OF THE SUPREME COURT OF THE REPUBLIC OF CRIMEA

Criminal judicial board of the Supreme Court of the Republic of Crimea

Chairman of the judicial board- Vera V. Evdokimova

Judges:

1. Aikasheva Oksana Sergeevna

2. Belousov Eduard Feliksovich

3. Vasilyev Victor Yuryevich

4. Gritsenko Yuri Fedorovich

5. Doroshenko Tatyana Ilyinichna

6. Dyachenko Lyubov Aleksandrovna

7. Evdokimova Vera Vasilievna

8. Elgazina Larisa Pavlovna

9. Zinkov Victor Ivanovich

10. Kapustina Lyudmila Pavlovna

11. Karavaev Konstantin Nikolaevich

12. Kozyrev Alexey Viktorovich

13. Kryuchkov Igor Igorevich

14. Latynin Yuri Anatolyevich

15. Lebed Oleg Dmitrievich

16. Melnik Tatyana Aleksandrovna

17. Mikhalkova Elena Alexandrovna

18. Ovchinnikova Alla Yurievna

19. Osochenko Anatoly Nikolaevich

20. Paly Andrey Yuryevich

21. Petyusheva Nana Nikolaevna

22. Pogrebnyak Sergey Nikolaevich

23. Posledov Alexey Yuryevich

24. Redko Galina Vladimirovna

25. Rubanov Sergey Georgievich

26. Ryzhova Irina Vladimirovna

27. Slezko Timur Vasilievich

28. Sobolyuk Mikhail Nikolaevich

29. Spasenova Elena Anatolyevna

30. Farina Nelya Yurievna

31. Hinevich Alla Nikolaevna

32. Cherevatenko Natalya Evgenevna

33. Yazev Sergey Alekseevich

Board of Civil Cases of the Supreme Court of the Republic of Crimea

Chairman of the panel of judges- Novikov Roman Vasilievich

Judges:

1. Avramidi Tatyana Stanislavovna

2. Averina Elena Gennadievna

3. Adamenko Elena Grigoryevna

4. Belousova Victoria Vasilievna

5. Belyaevskaya Olga Yanovna

6. Bondarev Roman Vladimirovich

7. Bryantseva Natalya Viktorovna

8. Gotskalyuk Vladimir Dmitrievich

9. Egorova Elena Stanislavovna

10. Kiryukhina Marina Anatolyevna

11. Korsakova Julia Mikhailovna

12. Kuznetsova Elena Alexandrovna

13. Kurskaya Antonina Georgievna

14. Lozovoi Sergey Vasilievich

15. Lyubobrattseva Natalya Ivanovna

16. Novikov Roman Vasilievich

17. Matvienko Nina Olegovna

18. Motina Irina Ivanovna

19. Onishchenko Tatyana Sergeevna

20. Podlesnaya Irina Anatolyevna

21. Panina Pavlina Evgenievna

22. Ponomarenko Alla Viktorovna

23. Pritulenko Elena Vladimirovna

24. Romanova Lyubov Vladislavovna

25. Roshka Marina Vladimirovna

26. Samoilova Elena Vasilievna

27. Sinani Alexander Mikhailovich

28. Falcon Victor Stepanovich

29. Sych Maxim Yurevich

30. Kharchenko Irina Aleksandrovna

31. Khmaruk Natalya Sergeevna

32. Chistyakova Tatyana Ivanovna

33. Shestakova Nina Vladimirovna

Board of Administrative Cases of the Supreme Court of the Republic of Crimea

Chairman of the panel of judges - Vorobyova Svetlana Aleksandrovna

Judges:

1. Agin Vladimir Vladimirovich

2. Vorobyova Svetlana Aleksandrovna

3. Kagitina Irina Vladimirovna

4. Kurapova Zoya Ilyinichna

5. Kucherenko Natalya Vladimirovna

6. Mostovenko Natalia Rudolfovna

7. Pavlovsky Evgeny Gennadevich

8. Terentyeva Natalya Anatolyevna

9. Timoshenko Ekaterina Grigoryevna

10. Khozhainova Oksana Vasilievna

11. Shidakova Oksana Arsenovna

12. Yusupova Louise Abdul - Vakhaevna

13. Yakovlev Sergey Valerievich


Presidium of the Supreme Court of the Republic of Crimea

Composition of the Presidium of the Court:

Radionov Igor Ivanovich

Sklyarov Victor Nikolaevich

Sirotyuk Valery Georgievich

Shklyar Tatyana Aleksandrovna

Novikov Roman Vasilievich

Evdokimova Vera Vasilievna

Wednesday, 06 November 2019 23:29

Military Court of Appeal

Thursday, 09 June 2016 22:38

Reserve Tigireksky

Thursday, 09 June 2016 16:20

Teberda reserve

Tuesday, 07 June 2016 15:13

Taimyr reserve

Thursday, 28 April 2016 23:07

The pillars (Reserve)

Sunday, 28 February 2016 21:58

Sokhondinsky reserve

Sunday, 28 February 2016 21:55

Sikhote-Alin Reserve

Friday, 12 February 2016 16:33

Sayano-Shushenskaya Reserve

Friday, 12 February 2016 16:12

North Ossetian Reserve